Bóg redaguje dziennik
naszego życia;
Boska dłoń spisuje naszą historię:
zatroszczmy się o to, aby była ona piękna.
Bossuet

 

Życie nasze
to podróż po wzburzonych wodach oceanu,
pośród ciemności nocy;
wiara to latarnia morska,
co nam drogę do portu wiecznej szczęśliwości ukazuje;
wierność w obowiązkach to czółno,
które nas od morskich broni bałwanów,
tj. od wpływów świata;
nadzieja, ufność w Bogu to kotwica,
co nas od zatonięcia ratuje;
miłość to wiatr, co żagle nadyma i do nieba wiedzie.
bł. Honorat Koźmiński

A MOŻE BÓG CHCE, BYM ZOSTAŁA… ZAKONNICĄ?

Coraz mniej czasu do 18-stej. Zaczynam się niepokoić wewnętrznie. Skorzystam z rady śp. Prymasa Wyszyńskiego i wezmę różaniec do ręki. Resztę napiszę później.

No wiec piszę tę resztę. Dochodzi 23.00, a mamy dziś 19 sierpnia. Minęły cztery dni w ciągu których moja dusza była i jest bardzo szczęśliwa, radosna. Mogę powiedzieć, że jestem w niebie, bo przecież zanurzona w Bogu. Chrystus daje nam odczuć namiastkę szczęścia wiecznego, dając Siebie w Komunii świętej, która jest życiem Boga. Każdy chyba, kto właściwie przeżył spotkanie z Nim w tym Chlebie mógł czuć, że On jest zaspokojeniem pragnień serca. Szkoda, że życie nie składa się z samych takich chwil, gdy On przychodzi, a my oczekujemy naprawdę. Znów sobie postanawiam, że nie stracę już nigdy więcej Boga. To niemożliwe. Nie pozwolę na to, ale mówię to już z pewną pokorą i świadomością własnej słabości.

Jakże szczęśliwe były dla mnie te cztery dni! Niby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło. Mam mnóstwo pracy przy odnawianiu mieszkania, a taka radość we mnie, że aż sąsiedzi zauważyli. Tylko oni nie wiedzą skąd ta moja radość pochodzi. Ostatnio jeden z nich powiedział: jak ta nasza dziewczyna, co dzień to ładniejsza. Było mi miło, ale pomyślałam wtedy: to nie moja zasługa, w moim sercu jest Bóg, czy mogę nie promieniować? Żyję już nie ja, żyje we mnie Chrystus. Tak właśnie ze mną jest. Modlitwa jest teraz dla mnie naturalną potrzebą i jest taka prawdziwa. Moja dusza sama chce mówić do Boga, więc mówi. Idzie do kościoła, choć na parę minut, coś ją ciągnie tam przed Tabernakulum. Co też Pan Bóg zamierza wobec mnie? Taka jestem ciekawa, ale powierzam się Jemu całkowicie.

Rodzice mnie praktycznie nie wychowywali ani nie wychowują teraz, więc liczę na Ciebie Ojcze, liczę na miłość Twą. Jezu ufam Tobie. Matko, która nas znasz przyjdź i drogę wskaż. Nigdy nie przestanę dziękować za dar wiary. Co ja bym bez tego zrobiła? Jakże puste byłoby moje życie. Nawet, jeśli byłoby dostatnie, to broń mnie Boże przed takim dostatkiem, w którym brakuje Ciebie.

Byłam u siostry w te wakacje, mogłam popatrzeć na życie w jej rodzinie. Mają coraz więcej, coraz ładniej, a mnie w tym domu tak bardzo rzucało się w oczy, że tu nie ma miejsca dla Boga. Myślę, że to nie jakoś specjalnie. Oni postępują proporcjonalnie do swojej świadomości religijnej, czyli nie jest źle. Komu więcej dano od tego więcej wymagać się będzie. Może to w ten sposób należy tłumaczyć? Nie wiem, ale ja nie pozwoliłabym, aby w moim domu było tak obojętnie religijnie. U mnie On będzie na pierwszym miejscu. Muszę jeszcze zapisać słowa spowiednika. Trochę mi się oberwało od niego. Nie jest łagodny, ale to bardzo dobry ksiądz. Zwrócił uwagę na mój brak odwagi w wyznawaniu wiary: W sakramencie bierzmowania otrzymałaś dary Ducha Świętego. Co z nimi zrobiłaś? Dał mi do myślenia. Mówił, że nikt mi nie każe wychodzić na ulice i głosić kazań, bo to nie moja rola. Ale jeśli gdzieś jestem i jest kilka osób, to wieczorem klękam do modlitwy, bo jestem chrześcijaninem. Zgadzam się, ale mnie to bardzo krępuje i wstydzę się. Co ja zrobię, że nie umiem się modlić przy innych? Mam tu jednak pewne usprawiedliwienie. To przecież Jezus powiedział, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się.

Zawsze można się wytłumaczyć, a to akurat potrafię robić dobrze. Tylko gdyby tak spojrzeć obiektywnie, to przypomina mi się łacińskie przysłowie, że słowa uczą a przykłady pociągają. Mogłabym dać przykład. Sama zresztą lubię przykłady i czyjeś skupienie na modlitwie zwiększa moją wiarę. Spróbuję się przemóc. Tak mi jakoś zazwyczaj głupio, jeśli modlę się w dzień i wtedy słyszę, że ktoś wchodzi, to przerywam i udaję, że robię coś innego. Boga po prostu przepraszam. Bo może ten ktoś by nie uwierzył, że modlę się z potrzeby serca a nie na pokaz, albo by pomyślał że coś się stało. A z drugiej strony, kto wie, może to podniosłoby w tej osobie wiarę? Gdybym to ja wiedziała. Szkoda, że nie znam bliżej jakiegoś księdza, by porozmawiać. Nie jestem pewna tylu rzeczy.

 «  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  [12]  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  » 

Powrót

 

 

Z pamiętnika duchowego Doroty

 

Panie, chcę spojrzeć na swoje życie i otaczający świat Twoimi oczyma.

Jeśli to co fizycznie oglądam, nie jest prawdziwą rzeczywistością, pozwól mi dostrzec prawdę. Przede wszystkim prawdę o moim życiu.

Nie mogę Cię poznać Panie w tej chwili, w której żyję.

Teraz mogę w Ciebie jedynie wierzyć, a moja wiara jest wprowadzeniem w przyszłe poznanie Ciebie w wieczności.

Swoje życie, Panie, postrzegałam jako trudne. Dzieciństwo czasami pełne łez, trudne relacje z rodzicami, brak okazywania przez nich miłości.

Potem trudne małżeństwo i jeszcze trudniejsze rodzicielstwo. Mówiłam, że wszystko osiągnęłam własną pracą, własnym uporem. Marzyłam o pełnej, szczęśliwej rodzinie. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej: małżeństwo nie istnieje (czy kiedykolwiek istniało?), chłopcy są niepełnosprawni, ich wiara stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Mam problemy w pracy, problemy ze zdrowiem, z duchowością, z emocjami. Patrząc na to ludzkim okiem: porażka i dramat. Sytuacja bez wyjścia. Doszłam do punktu, kiedy już dalej nie daję rady. Ludzkie możliwości zostały wyczerpane. Nie tylko trudno jest mi wykonać najprostsze zadanie, trudno jest nawet podjąć najprostszą decyzję. Moje serce zniewala lęk: o jutro, o dzieci, o pracę.

Czy to jest moja „Mamona”? Według Twojej nauki – tak. „Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.” (Mt 6,24)

Pouczona przez Ciebie Panie, chcę spojrzeć na to co było i jest, oczyma wiary, Twoimi oczyma:

Dopuściłeś Panie moje ogołocenia: zburzyłeś marzenia o szczęśliwej rodzinie i mój misterny plan, który sama sobie ułożyłam – mój plan na życie. Dopuściłeś chorobę synów – według mojego planu mieli być zdrowi i szczęśliwi. Dopuszczasz problemy w pracy, chociaż staram się pracować sumiennie. Zawsze szybko podejmowałam decyzje, a teraz mam problemy z zakupami w sklepie spożywczym… Marzyłam o bogatym życiu duchowym, a plącze mi się język przy najprostszej modlitwie. Oczekiwałam znaków od Ciebie, a mam jedynie ciemność przed oczami. Mam wrażenie Panie, że stoję przed olbrzymim murem, który nie chce się poruszyć… Za nim jest wolność, jest lepsze życie, ale muszę go pokonać.

Wyprowadziłeś mnie Panie na pustynię. Uczysz, że pustynia jest łaską. Od niej może rozpocząć się moje nawrócenie. A przecież myślałam Boże, że jestem osobą wierzącą. Ten fakt również chcesz zweryfikować.

Tak wiele pytań chciałabym Ci zadać Panie, tyle odpowiedzi chciałabym poznać. A Ty mówisz, żeby wybrać Ciebie. Uwierzyć bez pytania o szczegóły i konsekwencje tego wyboru.

Ogołocić się z przywiązań. Nie opierać się na niczym, poza Tobą. Nawet na żadnym z Twoich darów. Jedynie na Twojej mocy i miłości.

Uznać własną bezradność i oczekiwać wszystkiego od Ciebie.

Stale się nawracać.

Przejść przez wiele doświadczeń, prób i burz, trzymając Ciebie za rękę.

Uczysz, że wiara nie usuwa ciemności, wręcz przeciwnie: ona je zakłada. W tym kryje się jej sens.

Panie, tylko Ty wiesz dlaczego wybrałeś dla mnie trudne łaski. Ty wiesz, że także moja wiara sprawia mi problemy. Nie potrafię jej ocenić, opisać, zdefiniować. Czy moja niska ocena tej kwestii nie wynika z pychy? Że zawsze wszystko chciałam robić najlepiej, więc wierzyć też powinnam stuprocentowo i bez wątpliwości? Co zrobić w takiej sytuacji, gdy przed oczami ciemność, a w sercu letniość?

„Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust” (Ap 3, 15-16)

Modlitwa

Panie spójrz na moje puste ręce, brudne i skalane przywiązaniem do mamony. Zmiłuj się nade mną. Daj mi wolność serca. Zanurz mnie w Twojej miłości i niezgłębionym miłosierdziu.

Jeśli pokrzyżowałeś moje plany, aby moja wola mogła zjednoczyć się z Twoją, to znak, że jestem na właściwej drodze, a Ty nade mną czuwasz.

Panie zawierzam Ci całe moje życie i życie moich najbliższych. Niech będzie tak jak Ty chcesz. Ty wiesz najlepiej.

Panie oddaję Ci moje lęki i niepokoje: o dzieci, o pracę, o przyszłość. Wiem, że chcesz mnie uwolnić od tego lęku. Oddaję Ci także mój czas, bo on cały do Ciebie należy.

Chcę być uboga duchem, nie przywiązana do niczego. „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 1). Panie pozwól mi zawsze pamiętać, że gdy czynisz mnie słabszą fizycznie, psychicznie i duchowo, wtedy zbliżasz się do mnie. Chcesz, żeby Cię potrzebowała, żebym Ci bardziej ufała, żebym wszystkiego oczekiwała od Ciebie.  "Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali". (2 Kor 12, 9) Ty znasz panie słabość mojej wiary. Chcę być jak dziecko: zamiast planować i analizować, zaufać  Tobie. Oddać się całkowicie w Twoje ręce.

Panie, przez Twoje Zmartwychwstanie zwyciężyłeś zło. Nie ma już więc ostatecznego fiaska, nie ma życia, które byłoby zaprzepaszczone. Wszystko nabrało sensu i celu. Również moje życie. Chociaż jestem grzeszna i niedoskonała, kochasz mnie taką, jaką jestem. Naprawisz to, co zrobiłam źle, uzupełnisz moje niedoskonałości. Przez to właśnie jak jestem słaba, mam szczególne prawo do Twojej miłości. Ty jesteś Ojcem, ja jestem Twoim dzieckiem.

Panie, ogołociłeś moją wiarę z wszystkich podpór naturalnych: zrozumienia, odczucia, doświadczenia zmysłowego. Zawiódł rozum, zawiedli ludzie – także ci najbliżsi, zawiodły także uczucia, odczucie zadowolenia z modlitwy. Zostałeś tylko Ty sam.

Dlatego dokonuję teraz Panie aktu zawierzenia.  Chcę opierać się tylko na Tobie i Twoim słowie.

Chcę powtarzać jak Jabes z 1 Księgi Kronik: „Obyś skutecznie mi błogosławił i rozszerzył granice moje, a ręka Twoja była ze mną, i obyś zachował mnie od złego, a utrapienie moje się skończy!”

Ty jesteś Bogiem rzeczy niemożliwych i nieprawdopodobnych. Ty jesteś wszechmocny, kochający i miłosierny. Jesteś zawsze obecny przy mnie, nawet wtedy, gdy wydaje mi się, że milczysz. Czas jest Twoją obecnością. Każda chwila jest próbą wiary. Czekasz na każde moje „TAK”.

Święta

Piątek, X Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męcz.

Galeria

Wyszukiwanie